_______


Około 40 lat temu pierwsze płyty CD kosztowały 2 miesięczne pensje przeciętnego Polaka. Dzisiaj płyta CD kosztuje poniżej złotówki i powoli przechodzi do historii.

Cyfrowy zapis optyczny

Ten sposób zapisu związany jest z płytami CD (Compact Disc), DVD i Blu-Ray. Został opracowany przez firmy Philips i Sony; pierwsza płyta CD pojawiła się w 1982 r.

Zasada zapisu:
- dźwięk z sygnału analogowego zostaje przetworzony na dyskretny, a następnie poddany digitalizacji (czyli przerobiony na liczby składające się tylko z zer i jedynek),
- typowym nośnikiem zapisu jest płytka o średnicy 12 cm, zbudowana z poliwęglanu i pokryta cienką warstwą aluminium i ochronnym lakierem,
- dane dotyczące dźwięku zapisane są w postaci spiralnie ułożonej kombinacji mikroskopijnych wgłębień i obszarów płaskich.

Przy odczycie, szybkie i równomierne błyski światła laserowego odbijają się od płaskich obszarów płyty lub też trafiają na wgłębienia i ulegają rozproszeniu. Czytnik interpretuje to jako ciąg zer i jedynek, tworząc na powrót cyfrowy obraz dźwięku.
Widoczny po prawej obrazek jest "artystyczną ilustracją", gdyż w rzeczywistości laser jest bardzo blisko płyty: w CD około 1 mm, w czytniku DVD 0,6 mm, zaś przy płycie Blu-ray 0,1 mm.


Na rysunku obok pokazane są duże powiększenia płyt CD, DVD i Blu-Ray wraz z plamką lasera odczytującą dane. Widać, jak wraz ze wzrostem gęstości zapisu danych może być stosowany laser o coraz mniejszej plamce.







Poniżej linki dotyczące cyfrowego zapisu optycznego.

Zobacz filmik pokazujący pierwsze odtwarzacze CD Philipsa.




Kolejny filmik dotyczy jednego z pierwszych odtwarzaczy CD z 1983 roku.




Obszerna prezentacja omawiająca poszczególne technologie zapisu optycznego, przede wszystkim CD, DVD i Blu-Ray (źródło: Prezentacje z docplayer) lub po klinięciu na obrazek jako pdf.




Angielskojęzyczna animacja pokazująca różnice pomiędzy technologiami CD, DVD a Blu-Ray.