_______


Chociaż najwięksi producenci dysków twardych ograniczają ich produkcję, to twarde dyski jeszcze długo będą służyć do zapisu dużych ilości informacji.

Cyfrowy zapis magnetyczny

Ten cyfrowy sposób zapisu jest kontynuacją tego, który był stosowany w magnetofonach, tyle tylko, że odbywa się ze znacznie większą szybkością i ogromną gęstością zapisu. Nośnikiem są najczęściej aluminiowe tarcze pokryte tlenkami żelaza (w dyskach twardych) lub taśmy (w cyfrowych magnetofonach lub streamerach). W przeciwieństwie do magnetofonu głowica jest ruchoma, a całość zamknięta jest w szczelnej obudowie. Generalnie więc cyfrowy zapis muzyki na magnetofonie cyfrowym lub twardym dysku nie różni się od zapisu tej muzyki na tradycyjnym magnetofonie, tyle tylko, że tradycyjny magnetofon zapisze tę muzykę analogowo (czyli w ciągły sposób, tak, jak "otrzyma ją ze źródła"), a cyfrowy zapisze ją zdigitalizowaną (w postacji zer i jedynek).



Poniżej linki dotyczące cyfrowego zapisu magnetycznego.

Historycznie pierwsze urządzenie, w którym zapisane magnetycznie dane były w postaci cyfrowej - 50 talerzy w dysku twardym IBM 350 (1956 r.). (źródło: linkedin...)




Rok 1970 - firma Dataram wprowadza pamięć magnetyczną bez części ruchomych. (źródło dataram...)




Rok 1980 - firma Seagate produkuje pierwszy dysk twardy "podobny" do dzisiaj używanych (mógł zapisać 5 MB danych). (źródło: Wikipedia)




Zobacz ciekawy filmik prezentujący działanie jednego z pierwszych kompaktowych twardych dysków - ST-251 z roku 1981 Pamiętaj, że przesuwająca się nad talerzami magnetyczna głowica NIE DOTYKA talerzy!




Na tym filmiku widać z jaką niewyobrażalną prędkością przemieszcza się głowica w czasie pracy dysku.




Podany niżej link prowadzi do filmiku, na którym widać, że dysk twardy ma często więcej niż jeden talerz, a także to, że widoczna z góry głowica, to tak naprawdę kilka głowic wchodzących pomiędze talerze (filmik jest trochę nieostry, ale pomimo ogromu filmików na YT, to trudno jest o taki, który pokaże pracujący twardy dysk "z boku").




Dyskietka - przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt, jak i zapis danych. Nośnikiem danych jest wirujący krążek z wytrzymałego tworzywa sztucznego w postaci cienkiej folii pokryty warstwą magnetyczną. (źródło: Komputer Świat)




"Muzyka" z pracujących dyskietek.




Urządzeniami, które ciągle wykorzystują cyfrowy zapis magnetyczny są streamery. Służą do archiwizacji ogromnych ilości danych.