Historycznie pierwsze urządzenie, w którym zapisane magnetycznie dane były w postaci cyfrowej - 50 talerzy w dysku twardym IBM 350 (1956 r.). (źródło: linkedin...)
Rok 1970 - firma Dataram wprowadza pamięć magnetyczną bez części ruchomych. (źródło dataram...)
Rok 1980 - firma Seagate produkuje pierwszy dysk twardy "podobny" do dzisiaj używanych (mógł zapisać 5 MB danych). (źródło: Wikipedia)

Zobacz ciekawy filmik prezentujący działanie jednego z pierwszych kompaktowych twardych dysków - ST-251 z roku 1981 Pamiętaj, że przesuwająca się nad talerzami magnetyczna głowica NIE DOTYKA talerzy!
Na tym filmiku widać z jaką niewyobrażalną prędkością przemieszcza się głowica w czasie pracy dysku.
Podany niżej link prowadzi do filmiku, na którym widać, że dysk twardy ma często więcej niż jeden talerz, a także to, że widoczna z góry głowica, to tak naprawdę kilka głowic wchodzących pomiędze talerze (filmik jest trochę nieostry, ale pomimo ogromu filmików na YT, to trudno jest o taki, który pokaże pracujący twardy dysk "z boku").
Dyskietka - przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt, jak i zapis danych. Nośnikiem danych jest wirujący krążek z wytrzymałego tworzywa sztucznego w postaci cienkiej folii pokryty warstwą magnetyczną. (źródło: Komputer Świat)

"Muzyka" z pracujących dyskietek.
Urządzeniami, które ciągle wykorzystują cyfrowy zapis magnetyczny są streamery. Służą do archiwizacji ogromnych ilości danych.
