_______


Zamienić dźwięk na zera i jedynki - to dopiero jest coś!

Digitalizacja dźwięku

Digitalizacja informacji oznacza zamienienie jej w postać cyfrową. Aby zrozumieć pojęcie digitalizacji, trzeba poznać, co to jest "informacja analogowa i dyskretna". Pomogą w tym widoczne obok animacje.
Sygnał lub informacja analogowa jest ciągła, bez przerwy pokazująca aktualną wartość (wskazówka minutowa w pierwszym zegarze obraca się jednostajnie, ciągle i bez skoków). W przypadku dźwięku, sygnał wychodzący z mikrofonu jest właśnie analogowy.
Sygnał lub informacja dyskretna nie jest podawana w sposób ciągły lecz w równych odstępach czasu (mówimy: z pewną częstotliwością). Aby dźwięk mógł być zapisany cyfrowo (np. w komputerze), to musi być najpierw "przerobiony" z analogowego (ciągłego) na dyskretny (czyli będzie mierzony w równych odstępach czasu).
Kiedy dźwięk (np. muzyka) jest już zdigitalizowany (czyli zamieniony na liczby) i można go zapisać, pojawia się problem z dużą ilością danych - chcąc posłuchać z internetu kilkuminutowej piosenki, czekalibyśmy na jej pobranie "długie minuty". Powstało wiele sposobów zapisu muzyki (nazywamy je formatami), a informacje o najpopularniejszym (mp3) znajdują się poniżej.






Poniżej animacje i zdjęcia z linkami dotyczące digitalizacji dźwięku.

Podany niżej filmik pomoże zrozumieć jak dokonuje się digitalizacji dźwięku.

Filmik jest nagraniem ekranu z prezentacji Flash, więc jakość nie powala (ale najważniejsza jest treść!).
To jest filmik, więc aby coś lepiej zobaczyć (zrozumieć) po prostu często go zatrzymuj.







"Ręczny" digitizer [didżitajzer] dźwięku - po podłączeniu np. mikrofonu, nasz głos będzie zmieniany na postać cyfrową i przesyłany do urządzenia nagrywającego (np. do komputera).




Karta dźwiękowa - dokładana do płyty głównej komutera może między innymi digitalizować podawany do niej dźwięk.




Zdigitalizowany dźwięk może być później łatwo edytowany w odpowiednich programach komputerowych.




Zdigitalizowany dźwięk to bardzo dużo danych (liczb), które bezpośrednio zapisane np. w komputerze, zajmują dużo pamięci. Dlatego wymyślono wiele sposobów (FORMATÓW) na ich zapisanie. Oto najpopuralniejsze i przykład ile zajmuje pamięci ta sama piosenka zapisana w różnych formatach:




Królem formatów zapisu dźwięku jest mp3. Po lewej wykres dźwięku zapisanego bez żadnych przeróbek (format wav), a po prawej zapisanego w formacie mp3, w którym to:
- usunięto dźwięki bardzo wysokie i niskie, których i tak nie słyszy wiekszość ludzi,
- usunięto dźwięki "ciche", których i tak nie słyszelibyśmy, bo "zagłuszyłyby" je dźwięki głośniejsze,
- usunięto dźwięki, które według badań i tak nie mają wyraźnego wpływu na to, co słyszymy,
- na końcu, tak otrzymane dane (liczby) poddano matematycznym operacjom (kompresji), które jeszcze bardziej zmniejszyły ilość liczb potrzebnych do zapisania tej muzyki.