Silhouette – jest to różnorodność technik graficznych (grawerowanie, fotografia, portret wycinany) głównie w sztuce portretowej, który rozprzestrzenił się w XVIII wieku. Sztuka Silhouette powstała w Chinach, chińczycy postanowili wyciąć sylwetki i umieścić je w oknach. A cały ten fascynujący efekt ujawniał się w godzinach wieczornych, kiedy światło w oknach zostało zapalone. W Europie nazywano ich chińskimi cieniami. Drugi oddech (trwający do dzisiejszych czasów) ten rodzaj techniki portretowej odzyskał we Francji, w epoce rokoka. Obecną nazwę, zawdzięcza francuskiemu ministrowi Étienne de Silhouette, który był zafascynowany tą formą sztuki. (informacje ze strony www.pracownialartisan.pl)
Brak szczegółów - to ogromna zaleta tej techniki graficznej, która idealnie sprawdza się w szkolnej edukacji plastyczno-informatycznej.
Mając w tle kontrastowy obraz, dorysowuje się "ręcznie" odpowiednie kształty (w przykładzie po prawej ptaki i budynki). Ćwiczenie może być wykonane zarówno w programie graficznym, jak i w Wordzie czy Libre/Open Office. W praktyce okazuje się, że nawet bohomazowate kształty dodane do tła wyglądają dobrze lub świetnie.
Doskonałe ćwiczenie do kształtowania umiejętności tworzenia grafiki za pomocą krzywych, wielokątów czy rysowania ręcznego.
Tutaj inna technika - najpierw powstaje bardziej złożony kształt, przy czym zamiast ręcznego obrysowywania można "iść na łatwiznę" i skorzystać z gotowych narzędzi wyodrębniających kształty ze zdjęcia (w przykładzie po prawej parę młodych wycięła aplikacja na stronie www.remove.bg ).
Potem nakładamy wycięte kształty na odpowiednie tło i gotowe. Nie wiadomo dlaczego, ale ten właśnie temat bardziej lubią dziewczynki od chłopców;)
To zawsze wygląda dobrze! Kształty, które dodajemy do gradientu mogą być rysowane ręcznie, wycinane z innych zdjęć lub być zdjęciem dodanym w programie graficznym jako warstwa i potraktowanym odpowiednim filtrem.