Roger Penrose to brytyjski naukowiec (noblista), który jest autorem figur tworzących wspaniałe parkietaże, czyli sposoby wypełniania płaszczyzny tylko określonymi figurami.
Po prawej dwie figury nazwane właśnie latawiec i strzała wraz z podanymi kątami wewnętrznymi. Układane na płaszczyźnie dają różnorodne i piękne parkietaże, a jeśli dodatkowo użyjemy różnych kolorów czy dodatkowych "wzorów" na nich, to efekty będą jeszcze wspanialsze.
Gotowy szablon z tymi figurami do wycinania (40 figur na stronie) jest do pobrania TUTAJ
Kto wie, czy jeszcze nie bardziej znane dwie inne figury Penrose'a, czyli widoczne po prawej romby. Są często wykorzystywane ze wzgledu na efekt trójwymiarowości, który widzimy przy odpowiednim pokolorowaniu lub ułożeniu rombów.
Gotowy szablon z tymi figurami do wycinania (15 figur na stronie) jest do pobrania TUTAJ
Animacja po prawej opiera się na kodzie Davida Blitza umieszczonym na stronie processing.org/examples
Chociaż główną ideą tego ćwiczenia jest wydrukowanie pdf-ów z gotowymi figurami, pokolorowanie, wycięcie i ukadanie parkietaży, to można te czynności wzbogacić kreując mozaiki na ekranie.
Oto pierwszy LINK , gdzie po wywołaniu bocznego menu, można wpływać na wielkość i kolory mozaiki.
Druga strona (LINK) podobnie jak wcześniejsza, pozwala na zmianę gęstości, kolorów i krawędzi mozaiki.
Ta strona (LINK) proponuje jeszcze więcej opcji wielkości i położenia mozaiki, ale przede wszystkim inne podejście do kolorowania elementów mozaiki - robimy to tak po prawej stronie ekranu (na mozaice), jak i po lewej, na specjalnej grafice.
Wreszcie zamiast oglądania - tworzenie mozaiki. Strona (LINK) pomaga w ustawianiu automatycznie obróconych elementów, a także dokładaniu gotowych modułów z latawców i strzał (trzeba to eksperymentalnie dotknąć).