Moje niebo to kompletny projekt, z którego może czerpać inspirację czy też konkretne rozwiązania każdy, kto szuka tematu na swój grant, konkurs, itp. Skąd pewność, że to dobry projekt? To nie tylko wewnętrzne przekonanie i ogrom włożonej w niego pracy, ale coś bardziej namacalnego - Grant Jury od Kapituły Konkursowej ogólnopolskiego konkursu Nowej Ery Projektanci edukacji - od pomysłu do projektu i wskazanie projektu w grupie wzorcowych realizacji do naśladowania i inspiracji.
Pierwotna nazwa projektu Łowcy asperitasów już jest pierwszą inspiracją - trzeba wybrać jakieś rzadkie i mało przewidywalne zjawisko, zbudować wokół niego całą infrastrukturę projektową, a potem już tylko działać!
Projekt można obejrzeć TUTAJ (otworzy się w nowej karcie), a poniżej wybrane elementy warte uwagi, gdzie każdy mógłby z powodzeniem stanowić osobny temat projektowy.
Wszystko w jednym miejscu, a prognozy, mapki czy kamery online dobrane tak, że dotyczą "naszego" terenu, a nie ogólnych informacji podawanych "byle gdzie". Praktyka pokazuje, że prognozy powinny być z różnych źródeł, gdyż ludzie trafiając na taką stronę mają już zazwyczaj swoje upodobania.
To inicjatywa, która jeśli już na dobre zagości na komputerach lokalnej społeczności, stanie się podstawową stroną otwieraną "na dzień dobry".
Tylko teoretycznie najprostsza forma projektów na temat "nieba", ale "szybka" i efektowna, gdyż pomijając zjawiska ekstremalne, to przecież jedno zdjęcie czy krótkie nagranie powie więcej o pogodzie danego dnia, niż tabele czy wykresy.
Oprócz typowych konkursów ("najładniejsze niebo"), mogą one mieć inną tematykę, np. Ta chmura jest podobna do ....
Przy dzisiejszych możliwościach technicznych może to być dokumentacja/konkursy video, w tym te, które dotyczą najbardziej efektownej formy video, czyli filmów poklatkowych (timelaps-ów). Jak zacząć przygodę z takimi filmami wraz z "garścią' przykładów - TUTAJ (otworzy się w nowej karcie).
Dla osób szukających bardzo konkretnych inspiracji link po prawej: II miejsce w ogólnopolskim konkursie Komendy Głównej SP na 120-sekundowy spot filmowy Żywioły i ludzie
Rzadko widziane konkursy, których tematyką jest szeroko pojęte "niebo". Wydaje się, że są bardziej autentyczne, gdyż obraz w przeciwieństwie do zdjęcia "nie zrobi się sam".
Tematyka powinna wybiegać daleko poza malarską ilustrację nieba - w przykładzie obok praca ucznia na temat Gdyby moja dusza była niebem.
Bez względu jaką formę przybiera projekt z niebem w tytule, to bezpośrednio lub często "tylnymi drzwiami" jego uczestnicy poznają wiele nowych informacji, które gdyby nie ta praca pozostałyby poza ich świadomością. Jest bowiem zawsze tak dużo działań okołoprojektowych, dzięki którym przesącza się ta dodatkowa wiedza czy umiejętności.
Jak pokazuje życie, to bardzo ważna umiejętność, jedna z tych, które zostają z nami już na zawsze. Wydaje się sensowne, aby taka właśnie tematyka pojawiała się w szkole nie tylko z okazji konkursów/grantów, ale w lekcyjnej codzienności.
Wyobraźmy sobie projekt, w którym w okresach podwyższonego zagrożenia groźnymi zjawiskami pogodowymi, ktoś pełni dyżur i na podstawie bardzo aktualnych danych informuje lokalną społeczność o zagrożeniu. Powie ktoś, że przecież mamy SMS-y od RCB, ale widać, że Polacy traktują te alerty mało wiarygodnie (są wydawane najczęściej zbyt wcześnie i są bardzo ogólne). Co innego alerty, które byłyby informacjami "z ostatniej chwili" kierowane do osób tylko z "naszego" terenu.
Pojawia się od razu wiele wątpliwości (o miejsce, technologię, pieniądze, odpowiedzialność), ale projekty dotyczące budowy społecznościowych lokalnych sieci alarmowych wydają się mieć ogromny potencjał.
Zbieranie własnych danych meteo ma wiele zalet:
Z praktycznego punktu widzenia najlepsza wydaje się być stacja meteo WiFi (już poniżej 500 zł) z danymi na stronie internetowej.
Chyba esencja tematów z niebem w tytule. Ogrom możliwości dotarcia do danych meteo i tysiące kamer online powoduje, że tematyka badań i obserwacji może być naprawdę rozległa.
Oprócz tematów tak oczywistych, jak poszukiwanie konkretnego, rzadkiego zjawiska, można pokusić się o prace badawcze, które spróbują odpowiedzieć na konkretne pytania (przykłady poniżej).
Jak Barbara po wodzie, to Boże Narodzenie po wodzie (i odwrotnie) - to chyba najbardziej znane polskie przysłowie dotyczące prognozowania pogody. Ile jest prawdy, w tych często bardzo starych przysłowiach? Czy mądrość pokoleń tworzących je na podstawie wieloletnich obserwacji, ma pokrycie w dzisiejszym, trochę kapryśnym klimacie?
Kłopotem może być swobodny dostęp do polskich danych archiwalnych (głównie dane.imgw.pl), gdzie trzeba założyć konto.
Inną możliwością jest wykorzystanie strony wolframalfa, na której w okienku wyszukiwania wpisujemy "weather data miejsce" (np. weather 15.11.1967 Łańcut) i mamy bardzo szczegółowe dane.
Czy kolory nieba (i samego słońca) o wschodzie czy zachodzie mają jakiś związek z pogodą tego lub następnego dnia?
Wdzięczny temat do badań nawet dla bardzo młodych uczniów, a starsi mogą z danych radarowych czy map zanieczyszczenia sprawdzać, co też może wpływać na kolor słońca (nieba).
Lisia czapa, a tak naukowo - wieniec, to półprzeźroczysta poświata wokół księżyca, często z dodatkowymi barwnymi kręgami.
Czy ma jakiś związek z pogodą w natępnym lub następnych dniach?
Bardzo ciekawy temat na konkurs/grant. O tym, że przed deszczem czy zmianą pogody dzieją się w przyrodzie i naszym otoczeniu różne zjawiska powtarzane jest od stuleci:
To bardzo widowiskowe zjawisko jasnych smug światła "z przerwami" i właśnie te przerwy są w tym wszystkim najbardziej naukowo ciekawe.
Jeszcze bardziej wymagającym tematem projektowym byłyby bardzo rzadkie promienie anty-zmierzchowe.
Zdjęć tęczy są miliony, w tym podwójnej, ale czy wiesz, że tęczę czwartorzędną sfotografowano po raz pierwszy dopiero w 2011 roku!
W ramach projektu można polować na niezwykle rzadką tęczę bliźniaczą, przy czym nawet nie tyle liczy się tutaj cel, ale droga do niego.
Przyznam, że nie widziałem jeszcze filmiku, który pokazywałby proste urządzenie z ruchomym źródłem światła (Słońce), wytwornicą mgiełki (deszcz) i np. linkami, które pokazywałyby kąty tłumaczące kiedy i w którym miejscu widać wtedy tęczę.
Dzisiaj dziadka w kościach łamie
Jutro będzie deszczem lanie
Meteopatia - gdy u danej osoby dochodzi do pojawienia się nowych objawów lub zaostrzenia istniejących objawów z powodu zmian pogody.
To świetny temat do badań, trzeba tylko opracować swoją metodologię i logistykę dla takiego projektu.