Czego się tu dowiesz?

  • co to są barwy podstawowe,
  • jakie są najbardziej popularne modele kolorów (RGB, RYB, CMYK),
  • jak cyfrowo określać kolor (rgb i hex),
  • co to są koła barw,
  • jak znaleźć nazwę danego koloru,
  • co to są kolory dopełniające i jak je szybko znaleźć,
  • co to znaczy złamać kolor i jak to zrobić w praktyce.

Barwy podstawowe

Barwy podstawowe to takie, z których można poprzez mieszanie otrzymać wszystkie inne kolory.

RGB to jeden ze sposobów określania i zapisu kolorów. Nazwa pochodzi od angielskich słów Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski). Mieszając te trzy kolory możemy otrzymać miliony innych. Ustalono, że ilość każdego z tych trzech kolorów będzie podawać się w pełnych "jednostkach" od 0 do 255.

Przykładowo, jeśli zmieszamy czerwony w ilości 242 "jednostek" z zielonym - 59 "jednostek" i niebieskim - 28 "jednostek", to otrzymamy kolor pomarańczowy.

Sprawdź to w podanej niżej aplikacji, ustawiając suwaki na odpowiednią ilość czerwonego, zielonego i niebieskiego, a w prostokącie zobaczysz kolor wyjściowy.

Vanilla Js RGB  

W praktyce, trzy liczby opisujące ilość czerwonego, zielonego i niebieskiego lepiej jest zapisywać jako jedną - jest to tak zwana liczba szesnastkowa (hex) i poprzedzona jest znakiem # .
Nasz kolor pomarańczowy zapisany w ten sposób to #F23B1C (mogą być małe litery, czyli #f23b1c). Taki zapis koloru łatwiej jest np. kopiować i wklejać (a będzie ci to potrzebne w rozwiązywaniu zadań).

Koła barw

Kolory przedstawiane są w różny sposób, a nas najbardziej interesuje ten, oparty na kole lub pierścieniu.



Sprawdź w podanej niżej aplikacji, jakie liczby RGB i odpawiadająca im liczba hex opisują wybrany kolor.



(źródło: iro.js)

Nazwy kolorów

Jest wiele stron "z kolorami", a poniżej trzy wybrane, gdzie mamy polskie nazwy kolorów, przy czym trzecia z nich (barwy.net) jest bardzo rozbudowana.

Wikipedia
Encycoloropedia
barwy.net

Nazywanie kolorów często nie jest sprawą prostą:

Kolory dopełniające

Kolory dopełniające, to pary barw, które połączone ze sobą w równych częściach dają (w zależności od metody łączenia) - biel, czerń lub szarość.
Najczęściej są przedstawiane jako barwy leżące naprzeciwko siebie w kole barw.



Aplikacja na stronie www.sessions.edu (link - strona otworzy się w nowej karcie) pomaga dokładnie określić kolor dopełniający do wybranego i podać jego wartość (RGB i hex).
Zobacz jak to się tam robi na podanej niżej ściągawce.



Złamanie koloru

Złamać kolor, to wymieszać go z różną ilością jego koloru dopełniającego.

Nie należy tego mylić z popularnym określeniem złamania koloru, oznaczającym dodanie do danego koloru jakiegokolwiek innego.



Jak złamać kolor? (krok po kroku na przykładzie złamania pomarańczowego)


1. Na omówionej wcześniej stronie www.sessions.edu (link - strona otworzy się w nowej karcie) przesuwamy kursor na kole barw na kolor pomarańczowy i klikając Complementary dowiadujemy się, jaki jest kolor dopełniający do pomarańczowego (to odcień niebieskiego - hex: #007ffe):


2. Teraz otwieramy stronę www.colorcodehex.com (link - strona otworzy się w nowej karcie), na której zmieszamy pomarańczowy z jego kolorem dopełniającym: